طبقه بندی ابزار ماشین

- Mar 29, 2018 -

با توجه به روش های پردازش یا پردازش اشیاء را می توان به ماشین های تراش، پرس مته، ماشین های خسته کننده، ماشین های سنگ زنی، ماشین آلات پردازش دنده، ماشین آلات پردازش موضوع، ماشین آلات پردازش اسپیلین، ماشین آلات فرز، بلبرینگ، inserter، برش، ماشین آلات پردازش خاص ، ماشین آلات اره و ماشین های حکاکی. هر گروه با توجه به ساختار یا شیء پردازش آن به چند گروه تقسیم می شود و هر گروه به چندین نوع تقسیم می شود.


با توجه به اندازه قطعات و وزن ماشین می توان به ماشین آلات ابزار، ماشین آلات کوچک و متوسط، ماشین آلات بزرگ، ماشین آلات سنگین و ماشین آلات فوق العاده سنگین تقسیم شده است.


با توجه به دقت پردازش می توان به ماشین آلات دقیق دقیق ماشین، ماشین آلات دقت و ماشین آلات با دقت بالا تقسیم می شود.


با توجه به درجه اتوماسیون می توان به عملیات دستی ماشین آلات، ماشین آلات نیمه اتوماتیک و ماشین آلات اتوماتیک تقسیم شده است.


با توجه به روش کنترل اتوماتیک ابزار ماشین، می توان آن را به ماشین ابزار پروفیل، برنامه کنترل ماشین ابزار، ابزار کنترل دیجیتال، ماشین ابزار کنترل تطبیقی، مرکز ماشینکاری و سیستم تولید انعطاف پذیر تقسیم کرد.


با توجه به گستره کاربرد ابزار ماشین، می توان آن را به ماشین آلات عمومی، تخصصی و ویژه تقسیم کرد.


ماشین ابزار اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک شامل تعداد کمی از قطعات ویژه است که براساس شکل خاصی از قطعه کار یا فرآیند ماشینکاری بر اساس بخش های استاندارد استاندارد طراحی شده و به عنوان ابزار ترکیبی نامیده می شود.


برای پردازش یک یا چند نوع قطعات، یک سری ماشین آلات مرتب شده اند به ترتیب با توجه به فرآیند و مجهز به دستگاه بارگیری و تخلیه اتوماتیک و یک دستگاه انتقال اتوماتیک قطعه کار بین ماشین ابزار و ابزار ماشین. چنین گروهی از ماشین آلات خط تولید اتوماتیک برش نامیده می شود.


سیستم تولید انعطاف پذیر از مجموعه ای از دستگاه های کنترل دیجیتال و دیگر تجهیزات فرایند خودکار تشکیل شده است. این کنترل توسط یک کامپیوتر الکترونیکی کنترل می شود و می تواند به صورت خودکار پردازش قطعات با فرآیندهای مختلف را پردازش کند و می تواند به تولید چند منظوره سازگار باشد.


اخبار مرتبط